מנהגים בחתונה

 

יש הרבה מנהגים בחתונה ולא תמיד אנחנו יודעים למה אנחנו עושים את אותם מנהיגים שעוברים מדור לדור במשך שנים, קבלו כמה מהם ומה עומד מאחוריהם.

 

מרבית מהמתחתנים חוגגים לפני האירוע הגדול חינה, יש הרבה מנהגים שנוהגים להדביק לאירוע זה, את החומר שבו יעשו את החינה על הורי החתן להביא אל בית הכלה לפני החינה, במהלך הטקס יצבעו את הידיים של הכלה, החתן ומי מהאורחים שיחפוץ בכך, שמים את חומר החינה על היד לאיחול פרנסה טובה לזוג ותוכלו לראות שהצורה על היד היא עגולה כמו מטבע,  הלבוש של הזוג מהודר לפי העדה שלהם, או לפי החליפה שמצאו לנכון, הכלה תלבש בגד צבעוני במיוחד והטקס נקרא על החן  שנראת הכלה לכבוד החתן, הכל צבעוני ושמח במהלך החינה.

 

קולקציית שמלות כלה 2017 של הדס כהן

 

זה גם זמן טוב שהחתן והכלה יקבלו מתנות מההורים, הורי החתן נותנים תכשיטים לכלה והורי הכלה קונים לחתן שעון, אבי הכלה בעדות מסוימות יקנה לחתן טלית חדשה, כאשר החתן עוטף את הכלה הם אדם אחד בלב אחד כמספר חוטי הציציות, 32 (ל"ב), תוכלו לפגוש מנהגים נוספים כמו קניית פמוטים, חנוכייה, הכל תלוי במסורת ומצבם הכלכלי של המשפחות, אין חובה על מנהגים אלו.

 

כמה ימים לפני החתונה הכלה הולכת למקווה, כל עדה יש מספר ימים שונה ויש כאלה שלא מגבילים, ביום הטביעה על הכלה לטבול את כל גופה, יש משגיחה על הטובלת כך שהכל יתבצע כמו שצריך ושאפילו שערה אחת אסור שתהיה בחוץ, ידיים ורגליים פתוחות, תפילה בסוף ואת מוכנה.קצת נתונים על הבריכה הקטנה שנקראת מקווה, שני מטרים מרובעים, מים גשמים נכנסים מחור למעלה בגלל שאת הטביעה חייבים לעשות במים טבעיים בלבד.

 

הכלה לובשת לבן ביום חתונתה שהוא הצבע טהור בגלל שהיא טהורה ביום החתונה שלה מכל החטאים, בערב כדי לא לבייש את מי שלא היה לה שמלה מהודרת כל בנות ישראל היו לבושות בשמלה לבנה בחגים, אותו דבר על , אי אפשר לדעת דבר על מצבה הכלכלי של הכלה לפי השמלה ולא תתבייש אם אין לה כסף לשמלה מפוארת. גם בהינומה יש משמעות סימבולית שמקורה מרבקה שהתכסתה שראתה לראשונה את יצחק, על היחסים שנבנים בהדרגה בין החתן לכלה ועל ההגנה שהגבר נותן על אשתו ומשפחתו.

כפי שאנחנו רואים בהרבה חתונות ההורים מלווים את החתן ואת הכלה לחופה, נראה גם שמשחקים עם זה, הורי החתן מלווים את החתן והורי הכלה את הכלה, או אבות מלווים את החתן ואמהות את הכלה, המקור של הלווי לחופה הוא מסיפור שבעת יצירת האישה ליוו את האדם שני מלאכים, מיכאל מימין וגבריאל משמאל.

 

כמו בהרבה נושאים בחיים יש חוזה, כאן נכנסת הכתובה, החתן מתחייב לשלם את הסכום שקבע אם יתגרשו, זה חיוב מן התורה שמטרתו העיקרית שהאישה לא תראה קלה בפני בעלה.

המעגל שהזוג משלים בחתונה כמו העיגול של הטבעת, שוב עניין האחידות ולא לבייש את חסרי היכולת נקבע שלטבעות לא יהיו עיטורים או תוספות מיוחדות, אין הבדל גדול בין הטבעות בכל חתונה יהודית שתהיו, במהלך הטקס החתן שם את הטבעת על יד ימין של הכלה לסמל של כוח.

 

היין הוא גם חלק מן הטקס של החופה, היין זה סמל לאושר ותוכלו לראות איך הגפן גודל, בהתחלה הוא צומח כלפי מעלה ואז הצידה ולמטה, כמו שבני הזוג צריכים להתנהג אחד לשנייה, בענווה וויתור ורק אז הם יראו את הפרי, הענבים.

 

האירוע האחרון שהרבה חוגגים לאחר החתונה הוא השבת חתן, האירוע שמתרכז יותר בחתן וגם כאן יש שינויים בין העדות, חתן אשכנזי עולה לתורה בשבת לפני החתונה, אחרי זה עושים ארוחה שמלווה בקידוש, דרשה של הרב והחתן, בגלל שנהוג שהכלה והחתן לא מתראים שבוע לפני החתונה היא לא מגיעה לבית הכנסת ועושה ארוחה עם החברות שלה בבית. חתן ספרדי עולה לתורה בשבת אחרי החתונה, הוא מקבל מרכה מהרב עם קריאת פסוקים מ"ואברהם הזקן" עד "ולקחת אישה לבני משם", כשהוא יורד מההיכל כולם שרים לו, אחרי זה עושים קידוש וארוחה חגיגית.

 

כיום כל זוג לוקח חלק או את כל המנהגים לפי ראות עיניו, העיקר שיהיה לכם מזל טוב ושמחה רבה.

 

מי שקרא את המאמר התעניין גם ב: סגנונות ועיצובים

 

קראו גם על וינטאג' גם בשמלות כלה

054-799-2999